OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

İncelikli Haytalar Albümü Üzerine

Zeynep Arkan

İlk kitabı Üzüntüden (2018, Profil Kitap) yayımlandıktan üç yıl sonra ikinci şiir kitabı İncelikli Haytalar Albümü’nü (2021, Profil Kitap) yayımladı Gökhan Ergür. Şairin bir de deneme yazılarından oluşan İnsaniyet Namına (2019, Profil Kitap) adlı kitabı bulunmakta. Psikoterapist olan Ergür’ün şiirlerinde, toplumda derin biçimde köklenmiş acılar, hatta küçük sevinçler de dahil olmak üzere günlük yaşamı gözlem ve yorumlama; bu yolla dünyayı kavrama arzusu çok belirgin. İnsanlığın sınırları çizilmemiş halleri içindeki durumunu yer yer umutsuzluk içinde izleyerek yorumlaması şiirlerinde öne çıkıyor.

İncelikli Haytalar Albümü’nde artık topluluk halinde ulaşılması imkansız hale gelen hakikat arayışı bireysel bir dirençle dile getiriliyor. 20 şiirden oluşan bu kitapta lirik öznenin dolayımsız, berrak, teklifsiz samimiyetini gözlemleyebiliyoruz. Lirik şiirde öznenin “ben” dili bir iletişim biçimi kurmaya yönelik çabalara dönüşür. 

Kendini somut bir şeylere teslim edercesine şairin sesi belirginleşir. Aynı zamanda öznenin dışavurumunun dolaysızlığı dikkat çekicidir. Bu konuşmalara toplum pek katılmaz; şairin dünyası berrak, yalnız ve sorgulayan halindedir ve özne adeta kendi gözlemci diline gömülmüştür. Genellikle içe bakışın ve dış dünyayı içsel etkilerle yorumlamanın izleri bu şiirlerde sıkça görülüyor. 

İstanbul, eski mahalle yaşamı, alışıldık ortamlar, nostaljik unsurlar öne çıkarılarak bu şiirlerde önemli bir yer tutuyor. İlhamını bizzat hayatın seyrinden alan şiiriyle Ergür, bireysel yolculuğunu yorumlayarak yaşıyor ve yazıyor. 

İncelikli Haytalar Albümü’nde artık topluluk halinde ulaşılması imkansız hale gelen hakikat arayışı bireysel bir dirençle dile getiriliyor. 20 şiirden oluşan bu kitapta lirik öznenin dolayımsız, berrak, teklifsiz samimiyetini gözlemleyebiliyoruz.

Kargaşadan Kendi Bakışınla Sıyrılmak 

İçe bakışla ortaya çıkardığımız şiirle, dış dünyaya baktığımızda ortaya çıkan şiir arasında ne tür ortaklıklar bulabiliriz? Dış dünyaya bakışta yargılar, düşünceler, inanç bağı ve idealler belirleyici iken iç dünyamızı genellikle duyguları korumaya dönük biçimde ifade ederiz. Bu koruma hali şairin her bakışının arka planını gözetmek zorundadır. 

Geçmişe ve geleceğe bakarken şimdinin sesini duyan insandır bu konuşan. Maddi dünyanın karşısında başka bir dünya ideali teklifi vardır. Lirik şiir dünyanın kargaşası karşısında kendi bakışını öne çıkarır. Kargaşasız da var olan bir dünya. Bir gürültünün ortasında sessizce açan çiçekler şairin dikkatini çeker. 

Yazının tamamını Okur’un 21. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?