OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

İyi Bir Kapak, Kitapla Olan İlişkisinde Dürüst Olmalıdır

Söyleşi: Jason Booher

Konuşan: Kübra Ramazan

Dilerseniz sohbetimize tasarlama sürecine nasıl girdiğinizle başlayalım. Beklenilenin aksine eğitiminiz görsel sanatlar ya da tasarım temelli değil, öğretmenlik eğitimi aldınız.

Evet, bahsettiğiniz gibi oldu. Aslında 8 yaşımdayken bir tasarımcı olacağımı kişisel günlüğüme yazmışım, bunu sonradan buldum (daha çok bir mühendis olarak düşünüyordum). Ama sonra bir lisede İngilizce öğretmeni olarak dünyayı değiştirme isteğiyle büyüdüm. Her zaman çizdim ama özel bir şey üretme konusunda yaratıcı bir ihtiyaç hissetmedim. Öğrencilerle sürekli etkileşimi sevdim, ancak iki yıl sonra depresyondaydım ve hayatımda büyük bir değişiklik yapmam gerekiyordu. Bir yıl boyunca elimden geldiğince resim yaptıktan sonra, bir kutu ID (Endüstriyel Tasarım) dergisi buldum. Grafik tasarım hakkında daha fazla şey öğrendikçe ve üzerinde düşündükçe, problem çözme ve biçim oluşturma sevgimin olduğunu keşfettim. Bir yıl sonra da grafik tasarım okudum.

Sizce kapak tasarımının kitabın bütünlüğünde nasıl bir yeri var?

Kitabın okurla tanışmasında; kitap daha basılmadan önce kapağı, kitaba yönelik farkındalık yaratmak için tanıtımda kullanılıyor. Yani bir tanınma anı. Bu anlamda, kapağın gerçekten harika olması için kitabın derinliklerindeki bir şeye bağlanması gerekiyor. Sizin de ifade ettiğiniz gibi, kapağı kitabın bütünlüğüne gerçekten bağlayan şey budur. İyi bir kapak, kitapla olan ilişkisinde dürüst olmalıdır. Okuyucuyu yanlış yönlendirmek istemezsiniz (bunu, kitaba bağlı kavramsal olarak ilginç bir nedenle yapmadığınız sürece).

Çalışmalarınıza bakıldığında bazılarının çizgisi benzer olsa da aslında tasarımlarınızın genel olarak ortak bir çizgisi yok. Bir kapak tasarımına başlarken çıkış noktanız, sizi o tasarıma başlatan şey ne oluyor? Şöyle sorayım: İlham kaynağınız var mı?

Kapak tasarımlarımda ortak çizgiler demenizi benzer ilişkiler olarak düşünüyorum. Ama asla aynı biçimsel hareketi tekrar etmemeye dikkat ediyorum. Onları birbirinden ayırıp farklı kümeler halinde birleştirmeye çalışıyorum. On yıldan fazla zamandır tasarım öğretiyorum ve reaktif sezgiye güvenmek yerine ilişkileri derinlemesine anlamak, öğrencilerime tasarımı sunma şeklimdir.

Yazının tamamını Okur’un 18. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?