OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

İyi Bir Kütüphane Nasıl Kurulur?

Dursun Çiçek

Okunan kitaplardan oluşur kütüphane, seyredilen kitaplardan değil… Dolayısıyla iyi bir kütüphane kurmak, iyi, bilinçli bir okur olmakla ilgilidir. Lakin okumak ne demektir? Okumak benim anlayışıma göre bir boş zamanlar zevki ve meşgalesi değil, insanın inanma ve yaşama biçimi, hayat ve dünya tasavvuru ile ilgilidir. Başka bir deyişle okumak sadece kitap okumaya hamledilemez. İnsanın genel okumasının bir parçasıdır kitap okumak. Böyle olunca bizim okumamız eşya ve hadiselere Hakk’ın nazarı ile bakmamız, anlamamız ve tabir etmemizle ilgilidir. Okumayı bir kültür ameliyesi, bir zevk işi, bir boş zamanlar meşgalesi olarak nitelemek modern bir şeydir.

Buradan yola çıkarsak okuma biçimimiz bir dünyayı, hayatı, şehri, mahalleyi, evi kurmakla ilgilidir. Tıpkı bir dünya, bir hayat, bir şehir, mahalle ve ev kurar gibi kütüphanemizi de öyle kurarız. Dolayısıyla okumak ve okuduklarını hayatında mücessem hale getirmek bir mimarın varlığı inşa etmesine benzer. Biz de okuyarak zihin dünyamızı ve ahlaki bağlamımızı, okuduklarımızı yanımızda tutarak başkalarının da okumasını isteyerek insanlarımızı ve toplumumuzu inşa ederiz.

Evin Dışını Tuğlalarla İçini ise Kitaplarla Döşeriz

Kitapla inşa ettiğimiz ev -çünkü tuğla tuğla döşer gibi aslında evimizi kitaplarla yeniden öreriz- iç dünyamızın yansımasıdır. Evimizi dışarıdan taş veya tuğla ile inşa ederken içerden de kitaplarla inşa ederiz. İnancımız taş ve tuğla ile dış anlamda nasıl yansırsa tevil ve tabirlerimiz de kitap kitap iç anlamda yansır.

Yazının tamamını Okur’un 19. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?