OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kitap Haberleri

Emine Tokatlı, Gülnur Yıldız

SİNGAPUR

Çevrimiçi Çocuk Kitabı Illüstratörleri Sergisi

Singapur’da her yıl düzenlenen AFCC (Asya Çocuk İçerikleri Festivali) bu yıl yayıncılık dünyasını da etkisi altına alan ve hâlâ devam etmekte olan koronavirüs salgını dolayısıyla dijital ortamda gerçekleştirilecek. 3-4 Ekim 2020 tarihlerinde yapılacak olan festivalin “BIG” başlığıyla açılan Kitap Illüstratörleri Sergisi, çevrimiçi olarak 3 Haziran 2020 tarihinde erişime açıldı. Ilk kez dijital olarak gerçekleştirilen bu sergi 13 Asya ülkesinden 87 illüstratörün 200’e yakın çizimini içeriyor. BIG, ziyaretçilerini yeni kültürleri ve Asya’nın dört bir yanından en iyi illüstrasyonları keşfetmeye davet ediyor. Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Filipinler ve pek çok Asya ülkesinden illüstratörlerin yaptıgı çizimler dijitale aktarılmış durumda. Bu haberi yazdığımız günlerde henüz festivalin içeriği belirlenmemiş olsa da festival biletleri satışa sunuldu. Ayrıca festivalin BIG’den başka herkese açık olan programları da bulunuyor. Sergiyi ziyaret etmek isterseniz www.afcc.com.sg adresinden ulaşabilirsiniz.

HİNDİSTAN

Salgın Sürecinde Daha Fazla Okuduk

Nielsen Book’un Hindistan’da yaptıgı araştırma, salgının Hindistan’daki kitap tüketicilerini okuma ve dinlemede ne yönde
etkilediğini gösteriyor. Araştırma, yeniden açılan kitapçıların pandemi sonrasında nasıl bir yol izlemesi gerektiğini de ortaya koyuyor. Araştırmanın en önemli sonuçları su şekilde:
1. Nielsen’ın sorularına cevap verenlerin üçte ikisi karantina başladığından beri daha fazla kitap satın aldı.
2. Okuma ve dinleme, ortalama 7 saat artarak haftada 16 saate çıktı.
3. Cevaplayan her 7 kişiden 2’si basılı yayınlarla daha fazla haşır neşir olduklarını söylüyor.
4. Ankete katılanların yarısı e-kitap okumaya ve sesli kitap dinlemeye daha fazla vakit ayırdığını söylüyor.

TÜRKİYE

Mülteci Çocuklar, Covid-19’u Masal Kitaplarından Öğrenecek

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, mülteci çocuklar için koronavirüs salgınından korunma yollarını anlatan masal kitapları hazırladı. Derneğin yaptığı açıklamaya göre Türkçe ve Arapça dil seçeneği ile 3 ayrı yaş grubu ve ebeveynler için hazırlanan 56 bin kitap, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 12 ilde dağıtılacak. 4-6 yaş grubuna yönelik hazırlanan Farah Kelebeği’nin Anlatacakları Var masal kitabında çocukların özgüven duygularını desteklemeyi amaçlıyor. 7-11 yaş grubundaki çocuklara yönelik Koronavirüs ve Terazimdeki Duygular kitabında çeşitli oyunlarla evlerinde güzel ve eğlenceli vakit geçirmeleri amaçlıyor. 12 yaş ve üstü çocuklar için ise hazırlanan Koronavirüs Günlüğüm kitabı ile gençler, okumaya ve yazmaya teşvik ediliyor.

Sesli Kitap Pazarı Büyüyor

Pandemi nedeniyle sesli kitap kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu kapsamda çözümleriyle bilinen Storytel Türkiye, 2020 yılının ilk altı ayında 4 milyon 200 bin saat ile 2019 yılından daha fazla kitap dinlendiğini duyurdu. 2019 yılında Storytel’de toplam 1.000 kitap paylaşılmışken, 2020’nin ilk 6 ayında bu rakam 800’e ulaştı bile.

Yazının tamamını Okur’un 15. sayısında bulabilirsiniz: bit.ly/3idf6PP

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?