OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kur’an Öğretiminde Rehber Kitap

Ramazan Nurbaki

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği’nin (YEKDER), “Çocuklara Kur’an-ı Kerim öğretmenin eğlenceli bir yolunu bulabilir miyiz?” sorusu etrafında yaptıkları özgün bir çalışma var. Ayşe Öztürk, Ruşen Yavuz ve Tülin Öztürk tarafından hazırlanan Kur’an-ı Kerim Öğretiminde Oyunlar ve Etkinlikler kitabı, çocukların dünyasında oyunların ve etkinliklerin ehemmiyeti ve işlevselliği kabul edilerek ortaya çıkan bir çalışma.

Kitapta kullanılan yöntemler ile harflerin okunuşu açısından doğru, kalıcılık açısından etkili bir öğretim gerçekleştirilmesi hedeflenmiş. Kitap; çalışma yapılan öğrencilerin yaş, seviye ve bulunduğu çevre gibi unsurlar göz önüne alınarak etkinlik ve oyunlarda değişiklik yapılabilecek şekilde tasarlanarak okuyuculara sunulmuş.

Ülkemizde var olan Kur’an-ı Kerim öğretiminde, bunun nasıl yapıldığına dair yazılı bir kaynak kullanımından ziyade sözlü aktarım ve tecrübe paylaşımı yönteminin kullanılması bu eserin ihtiyacını ortaya çıkarmış. Her Kur’an öğreticisi kendi edindiği usul ve tecrübelerin ışığında öğretim yapmakta. Ancak çağımız eğitim metotlarında; geleneksel öğretim yöntemlerinden daha çok, yaşayarak ve eğlenerek öğrenme ön plana çıkıyor.

Oyunlar ve etkinlikler kitabı ile Kur’an-ı Kerim öğretiminde bu durum göz önüne alınarak alandaki açık kapatılmış gibi görünüyor. Oyunlar ve etkinlikler kitabı, iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde; “Yüzünden Okuma, Ezber ve Tecvid” öğretiminde kullanılabilecek oyun ve etkinlikler, ikinci bölümde; cüz eğitimi esas alınarak ‘‘Harfi Tanıma ve Sesini Fark Ettirme’’ etkinlikleri ile “Harf ve Kelimeleri Eğlenerek Okuma’’ oyunları yer alıyor.

Kur’an eğitimi severek, sevdirilerek verilmesi gereken en önemli eğitimlerin başında geliyor. Bu bağlamda, Mesnevi de şöyle der: “Çocuk oyunla akıllanır, oyun oynaya oynaya aklı başına gelir onun. Oyun, görünüşte akla uymaz ama iş böyledir işte.”

62 etkinlik ve 108 oyunu içerisinde barındıran kitabın tasarımı da oldukça şık. Çocukların dikkatini çeken ve özgün görsellerle zenginleştirilmiş bu eser, teorik bilgilerden ziyade pratik ve uygulanabilir çalışmalar sunuyor.

 

Okur’un 15. sayısını hemen almak için: bit.ly/3idf6PP

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?