|

Mehmet Akif İnan Külliyatı

İsmail Güleç

Bir edebiyatçının tüm eserlerinin bir arada basıldığı kitapların, özellikle araştırmacılar ve eserlerini aynı anda okumak
isteyenler için büyük kolaylık sağladığı malumdur. Eğitim-Bir-Sen de kurucuları Mehmet Akif Inan’ın eserlerini bir külliyat halinde yayınladı. Hıdır Yıldırım’ın dört cilt olarak yayına hazırladığı külliyat daha önce yayınlanmış 15 kitap ile çeşitli dergilerde yayınlanmış makale ve denemelerden oluşuyor.

Mehmet Akif Inan yaşadığı dönemin öncü şahsiyetlerinden biri idi. İnanan, düşünen, düşündüğü ve inandığı gibi yaşayan, ideallerini gerçekleştirmek için hayatı boyunca gayret gösteren lider insanlardandı.

Inan, aksiyon adamı olduğu kadar sanatkardı da. Siir onun düsüncelerini ve hissiyatını dile getirdiği bir başka araçtı. Birikimini, inançlarını ve ideallerini siirlerinde yansıtan bir şairdi.

Hayatını bir ülküye adayan Inan, ülkesinde ve dünyada gelişen olaylara karşı kayıtsız kalacak biri değildi. Temellük ettigi düşüncelerden hareketle olayları tahlil eden köşe yazıları yazdı, konferanslar verdi.

Akif İnan’ın bir diğer özelliği öğretmenliği idi. Kimi çalışmalarının arasında edebiyatı öğretir gibi yazması onun öğretmenliğinden olsa gerek. Öğretmen demek sorumluluk almayı göze almak demek. O tüm öğrencilerinin sorumluluğunu alabilecek kadar kuvvetli bir iradeye sahip idi.

Onu diğer fikir adamları ve ediplerden ayıran bir özelliği vardı. Herkesin ücret kavgası vermek için koşuşturup mücadele ettiği dünyada memleket kavgası vermek için bir sendika kurdu. Memur-sen ve Eğitim-Bir-Sen’i kurarak fikirlerini ve düşüncelerini paylaştığı arkadaşlarını bir çatı altında topladı. Kurucusu olduğu sendika Mehmet Akif İnan’ı hiç unutmadı ve unutturmadı. Kitaplarını yayınladığı gibi hakkında kitaplar da hazırlattı. Öyle ki sendika tarafından yayınlanan kitaplar okunmadan yapılacak bir Mehmet Akif İnan araştırması mutlaka eksik kalacaktı.

Yazının tamamını Okur’un 15. sayısında bulabilirsiniz: bit.ly/3idf6PP

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir