OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur13: Kitap Okuru mu, Kulüp Üyesi mi?

13. sayımızla huzurlarınızdayız.

Kitap kulüplerine dair özel bir dosya çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu uzun bir süredir konuşuyorduk. Zira son dönemlerde oldukça popülerleşen kitap kulüpleriyle birlikte, “kitabın okuru” olmaktan daha çok “kulubün üyesi” olmak öne çıkıyor.

Kulüpler okurluğun önüne geçiyor mu sorusunu hep birlikte düşünmeye davet ediyoruz. Okurluğu sonralayan bir yanı var mı bu yükselen trendin? Kulüp ve grup aidiyeti okurluğu gölgeliyor olabilir mi?

Bir taraftan da kitap kulüplerinin nitelikli okuma yolculuğunda önemli bir katkısı olduğu gerçeği önümüzde duruyor. Beraberce bir metin üzerine düşünmek, birlikte onu tartışmak, gündemimizde tutmak her halükarda olumlu bir gelişme… Bir rehber eşliğinde okumalar yapmak bazen yalnız okumaktan daha verimli olabiliyor. Bu karşıt sorular etrafında, Feyza Kartopu’nun hazırladığı dosyamızı dikkatle okumanızı öneririz.

Orta sayfa söyleşimiz bu sayıda Furkan Çalışkan ile. Genel Yayın Yönetmeni olduğu Ketebe’yi, son yayınlanan poetika kitabını ve yükselen öykücülüğü konuştuk. Ayrıca Emrah Safa Gürkan, Emin Gürdamur, Raşit Ulaş, Suat Aysu ile yaptığımız söyleşileri hatırlatmak isteriz. Dosyadaki söyleşilerimiz de cabası…

Her sayıda olduğu gibi bu sayımızda da aramıza katılan yeni yazarlarımız var, kendileriyle uzun soluklu bir birliktelik dileriz.

Okur yine birbirinden değerli kitap inceleme yazılarından haberlere, çevirilerden çeşitli bölümlere, dosyalardan söyleşilere, çocuk edebiyatından tarih, felsefe, psikoloji, sanat, bilime kadar geniş bir alanda doyurucu ve nitelikli yazılara yer veriyor.

Bize görüşlerinizi yazmak ve katkıda bulunmak isterseniz mail adresimiz şöyle: okur@okurdergisi.com

Daha güzel sayılarda buluşmak temennisiyle…

Bu sayımıza katkı sunan isimler:

Abdullah Harmancı  Alaaddin Yaman  Alparslan Demir  Ayhan Koçkaya  Ayşe Tuğba Silahtar  Ayşegül Genç  Begüm Çakır  Cüneyt Gönen  Dursun Ali Tökel  Emin Gürdamur  Emine Tokatlı  Emrah Safa Gürkan  Ercan Yılmaz  Erkan Şimşek  Esad Mücahit Eskimez  Fatma Kebire Gündüz  Feyza Kartopu  Furkan Çalışkan  Gözde Geçimli  Gülnur Yıldız  Hamit Kardaş  Hatice Sarı Tan  Hilal Toker  İsa Karaaslan  İslam Dalp  İsmail Güleç  Kâmil Büyüker  Kemal Sayar  Kevser Ergül  Mehmet Lütfi Arslan  Mustafa Bozoklu  Mustafa Kirenci  Mustafa Özel  Okan Erdağı  Rabia Gülcan Kardaş  Ramazan Nurbaki  Raşit Ulaş  Rukiye Şahin  S. Bilgehan Eren  Serkan Akdeniz  Sinan Özgenç  Suat Aysu  Suavi Kemal Yazgıç  Süleyman Ragıp Yazıcılar  Sümeyra Çelebi  Şeyma Subaşı  Tuğba Coşkuner  Turgay Bakırtaş  Ümit Yaşar Özkan  Yusuf Temizcan  Yusuf Turan Günaydın  Zübeyde Çakır

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?