OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur18: Telifi Olmayan Yazar Makbuldür

18. sayımızla huzurlarınızdayız.

Salgının sarsıcı etkileri ülkemizde ve dünyada hissedilmeye devam ediyor. Bu süreçten en fazla etkilenen fakat sorunlarına en az kulak verilen sektörlerden biri de yayıncılar, kitabevleri ve sahaflar. Büyük yayıncılar, kitapçılar ve internet satış siteleri bir şekilde idare edebiliyor ama orta ve küçük ölçekte olanlar için acil önlemler alınmazsa kapanmak zorunda kalacaklar. Zaten pek çoğu kapandı, bari direnenlere can simidi olabilelim. Bu konuda ilgili kamu kurumlarına vazife düşüyor elbette ama en büyük desteğin her zaman olduğu gibi bugün de okurlardan gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yanlarında olalım!

***

Bu sayımızda telifi kalkan yazarları dosya olarak işlemek istedik. Furkan Özkul ve Ender Ekim’in hazırladığı dosyada, konunun yasal boyutunu, farklı ülkelerde nasıl işlediğini, olumlu ve olası olumsuz sonuçlarını görebileceksiniz. Yazarın vefatından 70 yıl sonra telif haklarının kalkması ve dileyen herkesin kitapları yayınlaması, ulaşılabilirlik açısından güzel görünürken titiz Editoryal süreçler, baskı ve tasarımdaki özenin kalkması, metne müdahale edilmesi gibi olumsuz yanlarını da hesaba katmak gerekiyor. Fakat günün sonunda iyi okurun doğru yayınevi ve kitabı seçeceğine güvenmemiz lazım. Dosyada bunları tartıştık. Ayrıca önümüzdeki yıllarda telif haklarının kalkması beklenen yazarları listeledik. Yayıncılar, editörler ve okurlardan aldığımız görüşlerle zengin ve doyurucu bir dosya olduğunu düşünüyoruz.

Geçtiğimiz aylarda The Guardian’da yapay zekalı bir robotun yazdığı metin hayli dikkat çekmiş ve tartışmalara neden olmuştu. O yazıyı sizler için ilk defa Türkçe olarak yayınlıyoruz. Elif Nuran Özgün’e çeviri için teşekkürler.

İlk Bahar isimli önemli siyer çalışmasıyla tanıdığımız Wadah Khanfar ile kitap üzerine ilk söyleşiyi Okur yaptı. Atlamamanızı öneririz.

Geçtiğimiz aylarda yayıncılık dünyasına giren ve iddialı bir yayınevi olan Lejand ile arkadaşımız Esad Mücahit Eskimez konuştu. Lejand’ın bundan sonraki serüvenini de dikkatle takip edeceğiz.

İlk sayımızdan bu yana kapak tasarımcılarıyla söyleşileri önemsiyoruz. Hem Türkiye’den hem de farklı ülkelerden öne çıkan tasarımcılarla hikayelerini konuşmak istiyoruz. Bu sayımızda Jason Booher’e kulak verdik. Söyleşiyi Kübra Ramazan yaptı.

Necdet Subaşı, Ahmet Demirhan, Rumeysa Betül Tuncay, Ender Ekim, Hilal Günar Gündüz bu sayıda ilk yazıları ile bizimle olan yazarlarımız. Umarız önümüzdeki sayılarda da kendileriyle birlikte oluruz.

Sevdiğiniz köşeler ve bölümler yine aynı yerlerinde dururken yenilerini de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Bize görüşlerinizi yazmak ya da katkı sunmak isterseniz okur@okurdergisi.com’a mail atmanız yeterli. Derginize abone olarak çok daha kolay ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla.

Bu sayıda yer alan yazarlar:

Ahmet Demirhan  Ahmet Musa Bala  Ali Görkem Userin  Ayşe Olgun  Ayşegül Genç  Belemir Kopuz Güneri  Büşra Çelik  Dursun Ali Tökel  Elif Nuran Özgün  Emrah Serdan  Ender Ekim  Ercan Yılmaz  Erkan Şimşek  Esad Mücahit Eskimez  Fatma Kebire Gündüz  Feyza Kartopu  Furkan Özkul  Gökhan Gökçek  Halil Solak  Hamdi Akyol  Hilal Günar Gündüz  İrem Nur Akkuş  İrem Nur İnce  İsa Karaaslan  İslam Dalp  İsmail Güleç  Jason Booher  Kâmil Büyüker  Kübra Olçar Erden  Kübra Ramazan  Mehmet Lütfi Arslan  Meltem Ortakcı  Muhammed Murat Tutar  Munise Şimşek  Mustafa Çiftci  Mustafa Özel  Necdet Subaşı  Okan Erdağı  Rabia Gülcan Kardaş  Rumeysa Betül Ceylan  S. Bilgehan Eren  Salih Zeki Meriç  Süleyman Ayan  Sümeyra Çelebi  Turgay Bakırtaş  Wadah Khanfar  Yusuf Turan Günaydın  Zeynep Tuğçe Özcan

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?