OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur19: Yazarlık Atölyeleri: İtinayla Okur Yetiştirilir

19. sayımızla huzurlarınızdayız.

Zaman ne çabuk geçmiş ve biz beş yılı sizlerle birlikte geride bırakmışız. Bu beş yılda dergimize katkı sunan onlarca yazarımıza, mutfak ekibimize ve elbette siz okurlara yürekten teşekkür ederiz. Umarız uzun yıllar sizleri iyi kitaplarla buluşturmaya devam ederiz.

***

Bu sayımızda Yazarlık Atölyelerini dosya olarak işlemek istedik. Meltem Ortakcı ve Kübra Ramazan’ın hazırladığı bu kapsamlı içerikte yazarlık atölyelerinin nasıl ortaya çıktığını, bir tür psikoloji seansı gizliliğinde süren atölyelerde neler yaşandığını, katılımcıların ne umduğunu ne bulduğunu sorguladık. Atölye yapan kişilerin niteliğinden salgın sürecinin bu alanı ne kadar tetiklediğine kadar pek çok ara başlığı masaya yatırdık. Görüşlerle zenginleşen dosyanın en önemli sorusu ise şu oldu: Atölyeler yazar yetiştiriyor mu?

Bu yıl İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı. Hem bağımsızlık şiirimiz hem de milli şairimiz Mehmet Akif hakkında bolca etkinlik ve yayın göreceğimizi düşünüyoruz. Geçtiğimiz aylarda Akif hakkında önemli bir çalışmaya imza atan Alim Kahraman’la söyleşimiz ve Yusuf Turan Günaydın’ın Akif’i anlamak için beş önemli kitap yazısı içerikte sizleri bekliyor.

Selahattin Yusuf, Levent Doğan, Adem Turan, Hakan Değirmenci söyleşi sayfalarımızın diğer konukları. Yayıncılık söyleşileri sayfamızda bu sayıda Albaraka Yayınları var. Ayrıca tasarımcı söyleşilerimizde iki değerli sanatçı misafirimiz oldu. Söyleşilerimizin hepsini keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Ali Ural, “Benim Yazarlarım” köşesi için kendi yazarlık dünyasını inşa eden isimleri ve eserleri yazdı. Yine bu sayının güzel sürprizlerinden biri Dursun Çiçek oldu. Ülkemizde şahsi kütüphane açısından dikkat çekici bir birikime sahip olan Çiçek, iyi bir kütüphane nasıl kurulur sorusunun peşinden giderek derinlikli bir yazı kaleme aldı. Kendisinin ilerleyen sayılarda da katkı sunmasını bekliyoruz.

Sevdiğiniz köşeler ve bölümler yine aynı yerlerinde dururken yenilerini de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Bize görüşlerinizi yazmak ya da katkı sunmak isterseniz okur@okurdergisi.com ’a mail atmanız yeterli. Derginize abone olarak çok daha kolay ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla.

Bu sayıda yer alan yazarlar:

A. Ali Ural  Adem Turan  Adige Batur  Ahmet Faruk Çağlar  Ali Görkem Userin  Alim Kahraman  Ayşe Sevim  Ayşegül Genç  Belemi­r Kopuz Güneri  Büşra Çelik  Büşra Tümkaya  Cüneyt Gönen  D. Mehmet Doğan  Dursun Ali Tökel  Dursun Çiçek  Ender Ekim  Ercan Yılmaz  Erkan Şimşek  Esad Mücahit Eskimez  Esra Özdil  Fatma Kebire Gündüz  Feyza Kartopu  Gökhan Gökçek  Hacer Zeynep Ekemen  Hakan Değirmenci  Hamit Kardaş  H­ilal Günar Gündüz  İrem Nur Akkuş  İrem Nur İnce  İsa Karaaslan  İslam Dalp  İsmail Güleç  Kâmil Büyüker  Kübra Güntay Ertürk  Kübra Ramazan  Levent Doğan  M. Fatih Kutlubay  Mehmet Lütfi Arslan  Meltem Ortakcı  Mevhibe Şenel  Mustafa Çiftci  Necdet Subaşı  Okan Erdağı  Ömer Faruk Deliktaş  Rabia Gülcan Kardaş  Rumeysa Betül Tuncay  S. Bilgehan Eren  Salih Zeki Meriç  Selahattin Yusuf  Sinan Özgenç  Süleyman Ayan  Sümeyra Çelebi  Turgay Bakırtaş  Yusuf Turan Günaydın  Zeliha Tamer Uçar

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?