OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur20 Çıktı!

20. sayımızla huzurlarınızdayız.

Yenilenen kapağımızda da söylediğimiz gibi “bununla 20 etti”. İlk sayıdaki heyecanla ve sizlerin samimi sahiplenmesiyle bunu sürdürdüğümüzü özellikle belirtmeliyim.

Bu sayımızda kütüphanelerimizi konuşmak istedik. Salgın süreciyle beraber uzak kaldığımız kütüphaneler elbette bıraktığımız gibi durmuyor. Her şey gibi onlar da değişiyor. Yeni açılan kitap kafeler, millet kıraathaneleri, belediyelerin girişimleri kütüphanelerin işlevini ve anlamını önemli ölçüde farklılaştıracak gibi görünüyor. Kütüphaneler, araştıma yapılan ve kitaplarla buluşulan mekanlardan daha çok sosyalleşme aracına dönüştü bugün. Form değiştirdi. Yeni nesil kütüphanecilikte artık “ikram” olmazsa olmaz. Her an ulaşılabilir olmalı ve mümkünse Instagram fotoğrafları için uygun arka fonlar da oluşturmalı. Peki bu durum okuma pratiklerimizi etkiliyor mu? Geleceğin kütüphaneleri nasıl olacak? Kütüphaneleri test çözme mekanları olmaktan çıkartabilecek miyiz? Ne yapmalı? Hamit Kardaş’ın hazırladığı dosyada bu soruların cevaplarını aramaya çalıştık.

***

Alpaslan Durmuş, bir kitabın izinde heyecanlı bir macerayı anlatıyor. Necdet Subaşı Din ve Kadastro kitabına dair etraflı bir tahlil yapıyor. M. Lütfi Arslan, icazet, öğrenme ve erme arasındaki rabıtaya değiniyor. Erkan Şimşek, Mustafa Kutlu’nun yeterince konuşulmayan ama “40 yıllık derdimin özeti” dediği son denemelerini işliyor. Ayşegül Genç soğuk bir kış gününde geçen iki romanı karşılaştırmalı olarak okuyor. Ercan Yılmaz fragmanlarına, Rabia Gülcan Kardaş ise çocuk edebiyatına dair özel kitapları ve konuları irdelemeye devam ediyor.

Dergimizde 40’ı aşkın yazarın katkısı var ve içeride sizi 217 kitap bekliyor. Her biri özenle yazıldı, her bir yazı titizlikle işlendi.

Bu sayımızda söyleşi yaptığımız isimler ise şöyle: Gökhan Özcan, Abdullah Harmancı, Sedat Anar, Rana Demiriz, Figen Yaman Coşar ve David Drummond.

Sevdiğiniz köşeler ve bölümler yine aynı yerlerinde dururken yenilerini de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Bize görüşlerinizi yazmak ya da katkı sunmak isterseniz okur@okurdergisi.com’a mail atmanız yeterli. Derginize abone olarak çok daha kolay ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla…

Bu sayımızda yer alan yazarlar:

Abdullah Harmancı  Alpaslan Durmuş  Aysel Özcan  Ayşegül Genç  Belemir Kopuz Güneri  Büşra Çelik  Büşra Tümkaya  David Drummond  Elif Nuran Özgün  Ender Ekim  Enes Batman  Ercan Yılmaz  Erkan Şimşek  Esra Rana  Fatma Kebire Gündüz  Feride Özge Yılmaz  Figen Yaman Coşar  Gökhan Özcan  Hacer Zeynep Ekemen  Hamit Kardaş  Hande Arslan  Hilal Günar Gündüz  İrem Nur İnce  İremnur Akkuş  İsa Karaaslan  İsmail Güleç  Kâmil Büyüker  Kübra Ramazan  Mahmut Bıyıklı  Mehmet Ali Büyükkara  Mehmet Erturan  Mehmet Lütfi Arslan  Muhammed Murat Tutar  Necdet Subaşı  Necip Tosun  Okan Erdağı  Rabia Gülcan Kardaş  Rana Demiriz  Rumeysa Betül Tuncay  S. Bilgehan Eren  Salih Zeki Meriç  Samed Koçyiğit  Sedat Anar  Sümeyra Çelebi  Turgay Bakırtaş  Yağız Gönüler  Yusuf Temizcan  Yusuf Turan Günaydın

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?