OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur21 Çıktı!

21. sayımızla huzurlarınızdayız.

Yine dolu dolu bir içeriği sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kitap Haberlerinden “Dünya ve Türkiye Ne Okuyor?” sayfalarına, onlarca kitap eleştiri yazısından söyleşilere; hatırattan sinemaya, sosyolojiden şiire geniş bir sahada sadece iyi yazılar tam olarak burada!

Soruşturma sayfamızda yayıncılara kulak vererek salgın sürecinin kendileri için nasıl geçtiğini ve yayıncıların baharı sayılan sonbahar aylarında okurları nelerin beklediğini sorduk. Bu kötü sürece rağmen genel anlamda umut rüzgarlarının estiğini görmek bizi çok heyecanlandırdı. Tabii yeni serileri ilk ağızdan, önden öğrenmek ayrı bir mutluluktu.

Hocaların hocası Teoman Duralı ile içeride güzel bir söyleşi sizi bekliyor. “Ne Okur?” sayfamıza konuk olan Duralı’nın müzik zevkini keşfetmek spotify listelerinizi güncellemenizi gerektirebilir. Söyleşi sayfalarında ayrıca Nuh Muaz Kapan ve Kibele Yarman’ı ağırlıyoruz.

“Benim Yazarlarım” köşesinin bu sayıdaki konuğu Cihan Aktaş oldu. Yazarlık ve okurluk yolculuğunun zengin duraklarını sunan Aktaş, keşfedilecek gizli adacıkların hâlâ orada bir yerde bizi beklediğini satır aralarında fısıldıyor. Aslında her okurun birkaç yılda bir bu tür yazılar yazıp şahsi arşivine atması gerektiği- ni düşünmeden edemedik. Kimlerden nasıl, neden, ne zaman etkilendiğimizi yıllar sonra görmek ilginç olabilirdi.

Sayfalar arasında ilerlerken yeni köşelerimizden olan Kitap Tahlili’ni özellikle incelemenizi öneririz. 8 hanımefendi bir araya gelerek her sayıda farklı alanda bir kitabın derinliklerine inmeye çalışacaklar. Ortak noktaları, kesişimleri, ilginç görüşleri birlikte okumak için güzel bir fırsat olabilir.

Mehmet Erturan, “Ya Kebikeç!” olarak bildiğimiz, eskilerin kitapların iç sayfalarına yazdığı dua niyetine sözlerin ne anlama geldiğini sorguluyor. S. Bilgehan Eren, Afrikalı Leo’daki Türkçe tercihlerini eleştiriyor. Halil Solak, kitap ve matbuat tarihine dair önemli bir kitabı inceliyor. Fatma Kebire Gündüz ve Sümeyra Çelebi, Ömer Faruk Dönmez’in eserlerine iki ayrı pencereden bakarak yeni bir tahlil imkanı sunuyor. “Keşke Çevrilse”, “Altı Çizili Cümleler”, “Okurname”, “Çocuk Edebiyatı”, “Dünyadan Kapak Tasarımcıları” gibi köşeler her zamanki yerinde sizi bekliyor.

Okur, iyi kitapların ve iyi metinlerin peşinde koşmaya devam edecek. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere. Saygılarımızla…

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?