|

Okur22 Çıktı!

22. sayımızla huzurlarınızdayız.

Yayıncılık dünyasında uzun bir süredir fısıltı halinde konuşulan, daha çok Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hararetle savunduğu ve gündeme getirdiği, önümüzdeki aylarda da yasalaşması için meclise geleceği konuşulan fakat yeterince tartışamadığımız bir konu var: Kitapta sabit fiyat uygulaması.

Bu uygulama yasalaşırsa, kitapları üreten yayıncılar eserleri için tek bir satış fiyatı belirleyecek ve o kitap her yerde aynı fiyattan satılacak. Bu yasa ile zincir kitabevleri ve küçük kitapçılar desteklenmiş olacak ancak okuyucular şu an olduğu gibi %40-50-60 oranlarında indirimleri bulamayacaklar. E-ticaret sektörü de muhtelemen bu yeni durumdan yara alacak.

Uygulamanın başarılı bir şekilde hayata geçirildiği bazı Avrupa ülkeleri örnek gösteriliyor fakat onlarla aynı şartlarda yaşamadığımız göz ardı ediliyor. Gelgelelim, yasanın neyi içerip neyi dışarıda bırakacağı, piyasaya müdahale anlamına da gelen bu uygulamanın ne tür zorluklar-kolaylıklar doğuracağını kimse bilmiyor. Bilinmediği için yeterli bir tartışma zemini de oluşmuyor.

İçeride karşılaşacağınız soruşturma dosyamızda konuyu biraz deşmek istedik. Sektör temsilcileri, yayıncılar, kitapçılar ve okurlarla konuştuk. Farklı pencerelerden yeni bakış açıları sunan bu soruşturmanın, yasa henüz çıkmamışken etraflıca tartışılmasına imkan tanımasını umuyoruz.

***

Bu sayımızın söyleşi sayfalarında Ali Haydar Haksal, Ekrem Demirli, Mai Ashour, Ahmet Musa Bala ve Mustafa Aşkar’ı ağırlıyoruz. Bu söyleşilerin zihin dünyamızda yeni çağrışımlar yapmasını dileriz.

Her sayıda olabildiğince yeni bölüm/köşe açmaya ve sayfalarımızı yenilemeye çalışıyoruz. Sıradan ve olağan olana razı değiliz… “Kitabın Ortasından” isimli yeni köşemizde geleneğin önemli eserlerinden alıntılar paylaşacağız. Bu vesileyle mirasımızı yeniden hatırlamak istiyoruz.

“Dünya Ne Okuyor?”, “Türkiye Ne Okuyor?”, “Altı Çizili Cümleler”, “Okurname”, “Çocuk Edebiyatı”, “Dünyadan Kapak Tasarımcıları”, “Okumamın Tarihi”, “Kendinden”, “İyi Yürekli Kağıt” gibi köşeler her zamanki yerinde sizi bekliyor… Bize yazmak isterseniz okur@okurdergisi.com adresine görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Okur, iyi kitapların ve iyi metinlerin peşinde koşmaya devam ediyor. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere. Saygılarımızla.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir