|

Okur23 Çıktı!

23. sayımızla huzurlarınızdayız.

Epeyce hüzünlüyüz. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde yaşadığımız ağır kayıplar bizi sarstı. Dergimizin kuruluşundan bu yana yayın kurulunda aktif görev alan, çocuk edebiyatı sayfamızı hazırlayan kıymetli Rabia Gülcan Kardaş’ı genç yaşında kaybettik. Onu hep güler yüzü, merhametli duruşu, özverili çalışmaları, bilhassa çocuklarla ilgili eser üretme kaygısı ve dinmeyen heyecanı ile hatırlayacağız. Hatırası bizim için aziz, kendisine Allah’tan gani gani rahmet; başta eşi Hamit Kardaş olmak üzere yakınlarına sabırlar diliyoruz.

Fikir dünyamızın öncülerinden Sezai Karakoç ve Teoman Duralı da ne yazık ki geçtiğimiz aylarda bu dünyadan ayrıldılar. Onlar dünya sürgünlerini tamamladılar. Zor zamanlarda cesur bir duruşla yazdıkları eserler binlerce insanın zihnine ve gönlüne dokunmuştu, dokunmaya devam edecektir. Mekanları âli olsun.

***

Bu sayımızla birlikte dolu dolu beş yılı tamamlamış ve altıncı yılımıza girmiş bulunuyoruz. Türkiye’de dergiciliğin tarihine baktığımızda fena bir süreç sayılmaz. Bu bir başarı ise elbette okuyucunun, yani sizlerin başarısıdır. Sizler Okur’u sahiplenmeye devam ettikçe, abone olup tavsiye ettikçe uzun soluklu bir yayın hayatımız olacaktır, diğer türlüsü zaten mümkün değil.

Artık geleneksel hale geldi diyebileceğimiz “yılın yıldız kitapları” değerlendirmemizi soruşturma sayfamızda bulabilirsiniz. Esad Mücahit Eskimez’in hazırladığı soruşturma, dergimizin yazarlarının farklı kategorilerde yılın öne çıkan kitaplarını seçmelerinden oluşuyor. Bu eserler elbette 2021’in en iyi kitapları gibi anlaşılmamalı, sadece bizim açımızdan yılın dikkat çeken kitapları olarak yorumlanmalı.

Bu sayımızın söyleşi sayfalarında Mustafa Kirenci, Emre Topoğlu, İbrahim Sadri, Tayfur Esen, Selenge Yayınları ve Holly Ovenden var.

Dergimize katkı sunan herkes çok kıymetli ancak iç tasarımımızı yapan Nurgül Ersoy’a, kapak tasarımcımız Yasin Çetin’e, çizerlerimiz Abdullah Gök, Burak Genç ve Ahmet Enis Gürcan’a özellikle teşekkür etmek isterim. Onlar dergimizi güzelleştiren gizli kahramanlar. Okur, sadece iyi metinler yayınlamaya çalışıyor. Bize yazmak isterseniz okur@okurdergisi.com adresine görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir