OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur31 Çıktı!

31. sayımızla huzurlarınızdayız.

Dijital imkanların artık ucu bucağı görülmeyecek şekilde genişlediği bir dönemde yaşıyoruz. Yapay zekanın yapabildikleri şaşırtmaya devam ediyor. Birkaç ay gibi kısa süre içinde alabildiği mesafeler nereye kadar gidebileceği konusunda da soru işaretlerini muhafaza ediyor.

Yapay zeka çağında metin yazarlığı, hikaye anlatma becerisi; ayrıca çeviri, metin düzeltme işleri ters yüz olacak gibi görünüyor. Bu mesleklerin tamamı meydan okumalarla karşı karşıya. Öyle ki belli şirketler etik olarak bir süre yapay zeka çalışmalarına ara vermek zorunda kaldıklarını açıkladılar. Kitapların dünyası da kuşkusuz bu değişim rüzgarından etkilenecek. Bazı işler kolaylaşırken bazı işlerde de daha fazla “gerçeklik” arayacağız.

Bu sayımızın dosya konusu dijitalleşme çağında booktuber ve bookstagramlar. İletişim imkanlarını daha etkin kullanmak isteyen okurlar başka okurlara ulaşmanın farklı yollarını arıyorlar. Ama nereye davet ediyorlar, nitelik ne kadar önemseniyor orası ayrı.

Söyleşi sayfalarımızda sahaf kültürünün az sayıdaki temsilcilerinden olan Resul Açıkel ve çevirmen Yusuf Selman İnanç konuştuk. Her iki söyleşi de ufuk açıcı oldu. Ufuk demişken, tahlil sayfamızda arkadaşlarımız İbrahim Kalın’ın Açık Ufuk kitabını konuştular. Zihin açıcı, besleyici bu sohbeti kaçırmamızı öneririz.

Çocuk edebiyatı sayfamız uzun bir süredir Ayşe Saliha Emon tarafından hazırlanıyor. Özenle işlenen konular, yeni çıkan çocuk kitapları, dikkat çekici yazarlar bu sayfada sizlere sunuluyor. Dergimizin en güzel köşelerinden biri olduğunu belirtmemiz lazım.

Ercan Yılmaz’ın kaleme aldığı “İyi Yürekli Kağıt” serisi 27. yazısına ulaşmış, artık kitaplaşmanın vakti gelmiş, değil mi?

Hatırat, tarih, inceleme, keşif, keşke çevrilse isimli bölüm ve köşelerimiz kendi yerlerinde sizi beklerken dergimizde ilk defa yazısı çıkan yazarlar da bizi mutlu ediyor.

Okur mektep olmaya çalışıyor, bu yüzden yeni kalemlere açık olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Yolculuğumuza abone olarak ve sevdiklerinize abonelik hediye ederek, tavsiye ederek destek verebilirsiniz.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?