OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Orta Çağ Kimin İçin, Nerede?

Samed Koçyiğit

İnsanlar için çoğu zaman kendisinden bahsetmek kolaydır. Tanımadığımız kişiler hakkında ise tutarlı bir şeyler ifade etmek zordur. Tıpkı bunun gibi bir yazarın içinde bulunduğu toplumun tarihini yazması, başka milletler ve medeniyetler hakkında kalemi eline almasından daha basittir. 

Bir kere meseleyi ait olduğu şekliyle, hakikate sadık kalarak anlatmak için yargılamadan, üzerindeki ideolojik fikirleri bir kenara bırakıp daha geniş bir perspektiften bakarak ele almalıdır. Başka türlüsü geçmişi bugüne uyarlamak, onu anlamaktan ziyade bugünün kalıpları içerisinde eritmek olacaktır. Nürnberg doğumlu Bauer, Runik Kitap etiketiyle çıkan Neden İslam’ın Orta Çağı Yoktu? eseri ile söz konusu dünya tarihi olduğunda Müslüman toplumların ve Batı dışındaki uygarlıkların ihmal edildiğini, meselenin darbir bakış açısıyla ele alındığını ortaya koyuyor. 

İnsanın Medeniliği Sorunu 

Avrupa merkezli tarih yazımı ile yalnızca Batılı insanın tecrübelerini temel alan bir ilerleyişin insanlığı ihya edebileceği, bu nedenle “öteki”nin bir şekilde medenileştirilmesi gerektiği görüşü destekleniyor. Başka uygarlıkların deneyimleri insana, tabiata ya da bilimlere bakışı değersizleştiriliyor. Yer ve yönleri tarif etmek için kullanılan coğrafi kavramların bile Avrupa odaklı olduğu bir devirde, insanlık tarihinin daha objektif bir şekilde ele alındığını görmek, hakikat arayışının yalnız bizlere mahsus olmadığının bir işaretidir. 

Yazının tamamını Okur’un 21. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?