OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Orta Dünya’da Aşk Savaşları

Muhammed Murat Tutar

Dünyaya adım attığımızdan beri hep bir mücadelenin içerisindeyiz. İlk insanlar Adem ile Havva’nın oğullarından bu yana süren mücadelenin, çatışmanın, savaşın nedeni hep sevgi olmuştur. Hiç şüphe yok ki bütün savaşların sebebi sevgidir. Rivayet odur ki Kabil, evlenmesi yasak olan ikiziyle evleneceği için Habil’i katletmiş ve sevdiği ile kaçarak dünyada insanın kötülüğünü başlatmıştır. Nice krallar eşleri için yıllarca süren savaşlar başlatmış, Mecnun Leyla için çöllere düşmüş, Ferhat Şirin için dağları delmiştir.

Zalimliği Taçlandırmak

Tolkien’in fantastik Orta Dünyası’nda da her şey gerçek dünyada olduğu gibidir. İyiliği ve güzelliği yaymaya çalışanların karşısında kalbi kötülükle yoğrulmuş ve karanlığı yaymaya çalışan Melkor vardır. Öyle zalimdir ki Orta Dünya’nın kalan son iyilik parıltılarının saklandığı silmarilleri çalarak başına taç yaptırmış ve zalimliğini tam anlamıyla taçlandırmıştır.

Orta Dünya’da iyilik ve kötülüğün kıran kırana mücadelesi sürerken tüm ırkların “zayıf ve ölümlü” olarak gördüğü bir insan evladı kötülüğün karşısında dik duruyor. Ormanda gezinirken bülbül gibi şakıyan Elf kızı Luthien’i gören Beren, öylesine bir aşka tutuluyor ki sonu ölüm dahi olsa Luthien için kötülerin en kötüsüne karşı geliyor.

Beren ile Luthien’in kavuşmasının tek bir yolu var; eğer ki Beren, Melkor’un tacındaki silmarilleri alıp Luthien’in babasına getirirse, işte ancak o zaman kavuşabilirler. Beren ile Luthien’in hikayesi, işte bu mücadeleyi ve insanoğlunun kötülüğün karşısına nasıl cesurca çıkabildiğini anlatır.

Beren, Luthien uğruna korkusuzca ölümü göze aldığı gibi, Luthien de onu yalnız bırakamaz ve Melkor’un karşısına birlikte çıkarlar. Spoiler vermiş gibi olmayalım ama sonunda Luthien ölümsüzlüğünden Beren için vazgeçmek zorunda kalsa da birbirlerine kavuşurlar.

Sevgi ve Savaş

Beren ile Luthien’in hikayesi Tolkien’in kurguladığı Orta Dünya’nın en temel ve en güzel aşk hikayesini anlatmakla birlikte insana dair yüzyıllardır süregelen nitelikleri bariz bir biçimde okuyucuya sunuyor. Kötülük ve iyiliğin savaşı, insanoğlunun sevdiği uğruna hayatı pahasına mücadele etmesi, herkesin kötülükten ve kötülerden korktuğu bir dünyada, kötülüğe karşı çıkan ve dik duranın en zayıf olarak görülen olması sadece Orta Dünya’nın değil, bizim dünyamızın da bir gerçeği.

İyilerle kötülerin savaşı kıyamete kadar sürecek. Ve tabii ki bu savaşın sebebi hep sevgi olacak. Kimi sevdiği kadın için, kimi sevdiği para için, kimi de sevdiği makam için savaşacak. Herkes sevdiği uğruna can alacak, can verecek yeri geldiğinde. Bu dünya böyle gelip böyle gidecek.

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?