OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

“Que sais-je?” Dizisinden Çevrilmeyen Ne Kaldı?

Yusuf Turan Günaydın

Martin’in eseri Le Papier (Paris 1984), kağıdın “hamur kazanı/değirmeni”nden başlayarak kağıt fabrikalarına, oradan kağıt üretiminin basamaklarına ve son olarak da kağıt türlerine kadar hemen her şeyini son derece öz bir şekilde ele alıyor.

“Que sais-je?” dizisinin “kitap” konulu olanlarından Türkçeye çevrilen kitapçıklar varsa da çoğu çevrilmemiştir: La Bibliographie (Louis-Noëlle Malclès), La Bibliologie (Robert Estivals), La Bibliophilie (Michel Vaucarie), Le Papier (Gérard Martin), L’Écriture (Charles Higounet), La Typographie (Victor Letouzey) ve L’Imprimerie (Gérard Martin)… 

120-140 sayfa arasında değişen hacimdeki cep boyu bu kitapçıklar, bu halleriyle birer el kitabıdır. Bunlardan Malclès’nin La Bibliographie’si (Paris 1962) çevrilip Batı’da ve Türkiye’de Kaynakça Tarihi adlı bir derlemenin içinde (ilk sırada), Andree Lheritier ve Türker Acaroğlu’nun aynı konudaki çalışmalarıyla birlikte yayımlanmıştır (İletişim, 2003). 

Bibliyoloji 

Estivals’in La Bibliologie kitabı, “bibliyoloji”nin tarihiyle başlayıp bibliyoloji objeleri, bibliyolojinin iletişimbilim, göstergebilim (semiologie), dokümantasyon (documentologie) ile ilişkisi üzerinde yoğunlaşıyor ve tarih bibliyolojisi, bibliyografya ve bibliyolojik sistemi de işledikten sonra en son “bibliyolojik politika” üzerinde duruyor (Paris 1987). Bu arada belirtelim ki bir kavram olarak “bibliyoloji” henüz Türkçeye girmemiş gözüküyor. 

Vaucarie’nin La Bibliophilie kitabı bibliyofilliği, resimli kitaplar, tarih ve seyahat kitapları, topografya, mimari, partilere ve kostümlere tahsis edilmiş kitaplar, bilim kitapları, spor-oyun ve ticaret kitapları, tarihi bağlar ve kökenlerle ilgili metinler, çocuk kitapları ve popüler kitaplar ile “bibliyofilide yeni trendler” üzerinden işliyor (Paris 1970). 

Yazının tamamını Okur’un 23. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?