OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Sabahattin Ali Yozgat’ı Sevmiş miydi?

Mustafa Çiftçi

Sabahattin Ali 21 Ağustos 1927’de İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’ndan mezun olur. Henüz atama beklerken Ankara’ya dayısını ziyarete gider. Dayısı Doktor Rıfat Ertüzün’dür. Doktor dayı Yozgat Devlet Hastanesi’ne başhekimliğe atanır. Sonra arkadaşlarına rica eder ve yeğenini de Yozgat’a öğretmen olarak atanmış halde beraberinde getirir. Böylece Sabahattin Ali 1 Ekim 1927′ de Yozgat Cumhuriyet Mektebi’nde vazifeye başlamış olur.

Ama dayısına yoldaş olup geldiği bu şehri hiç sevmez. Çok sıkılır. “Bir Siyah Fanila İçin” hikayesini buradayken yazar ve orada şöyle söyler: “İstanbul hasreti beni fena halde sarstı. Evleri, sokakları, denizleri, insanları gözümden gitmiyordu. Aksaray’da karpuz satan bir külhanbeyi bana bu Orta Anadolu kazasının en yüksek memurundan daha cana yakın, daha tabii, daha konuşulur geliyordu.”

Coğrafya Lanet mi?

Yozgat’ta bulunduğu sırada yanında olan kuzeni Reşit Mazhar, anılarında birlikte geçirdikleri günleri şöyle anlatır: “Yozgat’ta uzun ve soğuk kış gecelerinde haftanın belirli günlerinde o zamanki deyimle ‘vilayet erkanı’nın evlerinde, bu arada bizim evde (…) toplantılar yapılırdı. Sabahattin bu toplantıların neşe kaynağı idi. Daha o günlerde Sabahattin’in girişkenliğini, hiç yabancılık çekmeden herkesle ahbaplığı samimiyet derecesinde ilerletivermesini biraz da şaşkınlıkla gözlemişimdir.”

Sabahattin Ali Yozgat’tayken “Bir Cinayet Sebebi”, “Siyah Bir Fanila İçin” adlı hikayelerini yazmıştır. Ayrıca “Yat ve Uyu” “Mefkureci” “Bedbin” adlı şiirleri de bu günlerden izler taşır derler.

Sabahattin Ali’nin Yozgat ile alakalı mektuplarında bahsettiği ifadeleri buraya alamayacağım. O ifadeleri okumaya ve sizinle paylaşmaya vicdanım el vermiyor. Bir memleketin coğrafyasını oranın laneti gibi sunmak, ahalisini toptan itham edecek ifadeler kullanmak, eşraf ve ileri gelenleri tahkir etmek, benim anlayamayacağım şeyler.

Yazının tamamını Okur’un 18. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?