OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Sen Özgür Bir Vatan Gibi Güzelsin

Elif Nuran Özgün

Bir savaş yalnızca bir savaş mıdır? Nakba ve İntifada, Filistinliler için birkaç yıllık zulümden çok daha fazlasını ifade ediyor. Savaş bitse de göçmenlerin anılarında yaşıyor ve büyüyor. Hatta hikayelerle çocuklara ve torunlara aktarılıyor. Acılar yazıldıkça azalır mı bilinmez ama kesinlikle unutulmuyor.

Radva Aşur, Mısırlı meşhur bir yazar. Kahire Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat okurken ileride eşi olacak Filistinli şair Murîd Bergûsî ile tanışıyor. Başlıkta yazan cümle, Murîd Bergûsî’nin eşine ithaf ettiği “Ben ve Sen” isimli şiirden alın- tı: “Sen özgür bir vatan gibi güzelsin / Ben ise işgal edilmiş bir vatan gibi yorgun…” Bu iki mısra Filistin başta olmak üzere coğrafyamızdaki pek çok ülkenin yakın tarihini özetliyor. Çünkü Filistin’de aşklar bile savaşa nispet ediliyor.

Geç Bir Tanışma

Radva Aşur’la tanışmam bu şiirle olmuştu. Kendisinin bir yazar olduğunu dahi bilmezken elime kitabı, hem de Türkçe çevirisi hediye olarak geldi. Sayfalarını çevirmeye başladığımda ise keşfetmeye geç kaldığım bir dünya serildi önüme. Üstelik Aşur’un dünyasına tek geç kalan ben değilmişim; dokuz kitabı olan bu yazar ilk defa 2019 yılında Türkçeye çevrilmiş.

Ketebe Yayınları’ndan Nefise Zehra Kalkancı tercümesiyle okuduğumuz kitap, Tantûralı Rukayye’nin hikayesini anlatıyor. Tantûra, Filistin Hayfa’daki bir sahil köyü. İsrail’in bölgesel işgalleriyle başlayıp Nakba ile devam eden süreçte Rukayye ve ailesi de köylerini, ülkelerini ve denizlerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Rukayye 13 yaşındayken başlayan sürgün, onun torun torbaya karıştığı yaşlılık günlerine kadar uzanıyor. Babası ve ağabeyleri şehit olduktan sonra amcasıyla Beyrut’a göçen Rukayye, doktor kuzeniyle evleniyor. Eşinin mesleğinden dolayı birçok mülteciye göre iyi bir hayat yaşıyor. Ancak Beyrut’ta bile süren saldırılar onu ve ailesini derinden sarsıyor. Mülteci kamplarıyla daima iletişim halinde olan Rukayye, savaşı ve göçü tüm hücrelerinde hissediyor.

Yazının tamamını Okur’un 15. sayısında bulabilirsiniz: bit.ly/3idf6PP

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?