OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Üzerinde Düşünülmeyen Hayat Yaşamaya da Değmez

Söyleşi: Selahattin Yusuf

Konuşan: Fatma Kebire Gündüz

Okurların deneme, hikaye, roman ve şiirleri ile sevdiği yazar Selahattin Yusuf’un yeni romanı Eve Dönemezsin, Kasım ayında Turkuvaz Yayınları’ndan çıktı. Eser, yarı otobiyografik bir roman olduğundan, yazarın çocukluğuna da yakinen tanık olma imkanı bulduk. Biz de bu vesileyle Selahattin Yusuf ile son romanı başta olmak üzere eserleri üzerine konuştuk.

Eve Dönemezsin kitabınız ile birlikte Karadeniz’in dışarıya yansıyan coşku ve hayat dolu imajının üzerindeki sis perdesi aralanır ve arkasında sakladığı derin yaralar fark edilir mi sizce?

Açıkçası bu biraz da okurların yorumlarına ve meseleyi nereden tuttuklarına bağlı bana kalırsa. Ama ben öteden beri Karadeniz’in büyük bir ağıt geleneği olduğunu düşünüyorum. Romanım da İsmail Türüt yerine o eski uzun havaları ve ağıtları öneriyor. Bu bakımdan haklısınız. O yalancı sis perdesini aralamaya çalışıyorum. Ama kesinlikle hayata küsmüş bir ağıt değil benimki. Sadece şimdilerde geçerli olan sahte ve marazi hayat doluluğunu, eski nitelikli neşeyle değiştirmeye çalışıyorum.

Romanlarınızı okurken insan hayli kederleniyor. Fakat bu keder bildiğimiz kederin aksine sizin son kitabınızda tanımladığınız gibi “çirkinlikten ve umutsuzluktan değil, güzellikten ve umuttan beslenen” bir keder. Bu yorum sadece size mi has, yoksa kelimenin şimdiye kadar fark edemediğimiz başka bir anlamı mı?

Evet, romanda umutsuz kederi değil; umutlu ve hüzünlü güzel kederi işliyorum. Çünkü bütün yoksunluklara ve dertlere dayanma gücü veren ikinci tür kederdir. Birincisi yeni, umutsuz ve yıkıcıdır. Eski hüzün terbiyesinde gemisini kurtaran kaptan değildir. Yani bencillik yoktur; imece vardır, yardımlaşma vardır, dayanışma ve birliktelik vardır. İnsanlar ayrım yapmadan kardeş olduklarında, kederleri güzel ve yaratıcı bir hüzne dönüşür ve hayatın -daha derin- tadı da budur bir bakıma.

Yazının tamamını Okur’un 19. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?