|

Yayıncılık Söyleşileri: Okuru Seçkin Metinlerle Buluşturmak İstiyoruz

Söyleşi: Nuh Muaz Kapan

Konuşan: Esad Mücahit Eskimez

Yayıncılar esasen ortaya koydukları eserleri ile konuşsa da, dergimizde onları yine kendi ağızlarından dinlemek için gayret sarf ediyoruz. Bu sayımızda DBY Yayınları editörü Nuh Muaz Kapan ile konuştuk.

Dün Bugün Yarın (DBY) Yayınları edebiyat, tarih ve felsefe olmak üzere temel alanlarda önemli bir yayıncılık faaliyeti yürütüyor. Yayıncılıkta hedefleriniz neler, sizden dinleyebilir miyiz? 

Bir yayınevi için en büyük mükafat ortaya konulan eserlerin okur tarafından takdir görmesidir. Öncelikle güzel düşünceniz için müteşekkiriz. Ve ayrıca kıymetli bir dergi olan Okur’un da bu konudaki teveccühü bizim için ayrıca kıymetli, bunu da belirtmek isterim. Yayınevimizin tarihinden bahsedecek olursak, hikayemiz 2010 yılına değin gitmektedir. İlk günden bu yana öncelikle edebiyat ve tarih alanlarında medeniyetimizin önemli eserlerine temas etmek ve okuru seçkin metinlerle bir araya getirmek niyetiyle yayın hayatına giriş yaptık. Dileğimiz bugün yaşanan dünyada geçmişin yankısı her zaman yerini korusun ve yarınlar için bir işaret fişeği mesabesinde olsun. Eserleri yayımlarken titiz bir çalışma gerçekleştirerek, aslına sadık bir şekilde okur ile buluşturmaya çalışıyoruz. Bunu öncelikle tarih ve edebiyat alanında yapmaya başladık. Her geçen gün katlanarak büyüyen bir serimiz oluştu. Tabii orada kalmadık, bunun yanında felsefe ve sosyoloji alanlarında da eserler yayımlamaya ve serilerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. 

Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine aktarılan eserlerin yayın politikanızda oldukça büyük bir yeri var. Buradaki temel gayeniz nedir? 

Yaşadığımız medeniyeti korumak ve yaşatmak bizim için asli görevlerden bir tanesidir. Bu gaye ile özellikle Osmanlı Türkçesi eserlerde kültürel gelişimimizde önemli olan ve bazen de kenarda unutulan eserlerimizi okurla tekrar buluşturmaya çalışıyoruz. Eserlerde orijinal metnini de çoğunlukla verdiğimiz çalışmalarımızda hem günümüz hali hem de orijinal halini bir arada görme imkanı sağlıyoruz. Akademik anlamda da önemsediğimiz bu çalışmaları uzman hocalarımızın rehberliğinde titiz bir şekilde hazırlayarak sunmaya çalışıyoruz. 

“‘Dün’den öğrendiklerinle ‘bugün’ü yaşamak ‘yarın’ları aydınlatır” cümlesini motto edinen DBY Yayınları’nın, kitapseverlere yeni sürprizleri var mı? 

Bizi en çok heyecanlandıran projelerimizden birisi “Dinler Tarihi” için özel açmış olduğumuz serimizdir. Burada alanında uzman birçok hocamızla dinler tarihi alanında nitelikli eserler ortaya koyacağız. Ardından hali hazırda devam eden ama bizim için önemli olduğunu söylemek istediğim “Ali Yaşar Sarıbay Kitaplığı” projemizi de hatırlatmak istiyorum. Ülkemizin önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay hocamız ile bir yola çıktık. Bu kitaplığımız her geçen gün büyüyerek devam edecek. Serilerimizin hareketliliğini devam ettirmek ve DBY Yayınları yazarlarının her zaman bir arada projeler üreteceği ortam oluşturmak amacıyla “– Yazıları” serileri oluşturduk. Felsefe Yazıları ve Edebiyat Yazıları’nın ilk kitapları yayımlandı. Sosyoloji, tarih, ilahiyat serilerimiz için de aynı şekilde çalışmalarımızı yapmaktayız. Tüm bunların yanında çiçeği burnunda yeni bir markamız var: “Kafa Kağıdı”. Bu markamız ile güncel edebiyat eserleri yayınlamak ve akademik metinlerin yanında genel okur kitlesinin de faydalanabileceği seriler oluşturmak istiyoruz, çok renkli ve farklı eserleri yakında okurla buluşturacağız. 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir