OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kitaplık Düzenleme Rehberi

Muhammed Murat Tutar

Kitapseverlerin kitaplarla yaşadığı en büyük srunların başında kitapları muhafaza etmek gelir. Kimi okurlar ellerinin altında henüz okunmayı bekleyen onlarca kitap olsa da yepyeni kitaplar edinmeye doyamazlar. Hatta bu durum literatürde “Tsundoku” olarak adlandırılır, yani “kitap satın alıp okumama hastalığı.” Bu durumda olanların kitapları, kitaplıklara sığmaz. Ancak ben kitapların bir kaderi olduğuna inananlardanım. Kitaplığıma dahil olan bir kitap okunacağı günü belki aylarca, belki de yıllarca bekleyebilir. Belki çocuklarıma, torunlarıma bile nasip olabilir. Ama şimdi biz kitapların başka bir kaderini konuşalım: Bunca kitabı nerede, nasıl muhafaza edeceğiz?

Kitapları muhafaza etmek ciddi bir mesele. Özellikle günümüz şehirlerindeki metrekaresi insanı bunaltacak derecede düşük tutulan evlerde kitaplar için özel bir alan ayırmak gittikçe zorlaşıyor. Kimi okurlar kitapları kolilerde, kimileri bulabildikleri her boşlukta, kimileri de muntazam kitaplıklarda muhafaza ediyor. Bazı okurların hayali, kitaplıklarla ve kitaplarla dolu bir ev olabilir, ancak kitapların ne istediği sorusu da önemli.

Türlü türlü kitaplıklar var, malum olduğu üzere. Ahşaptan metale, duvar rafından dolaba varana kadar… Elbette ki herkes, kendi zevkine göre kitaplık tercih edebilirse de kitaplar en çok özlerine yakın olmayı isterler. Ahşap kitaplıkları severler. Kitapları yekpare ağaçtan imal edilmiş bir kitaplığa, raflara yerleştirmek gibisi var mı… Benim tercihim kitapları her zaman cam kapaklı kitaplıklarla muhafaza etmektir. Açık raflı dolaplar çoğu okurun ilk tercihi olsa da raflarda ve kitapların üzerinde biriken tozlardan mütevellit zamanla hem kitaplar hem de okurlar bir hayli hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Kitaplar Kitaplığa Nasıl Dizilir?

Kitaplığımızı temin ettikten sonra sıra geldi kitapları yerleştirmeye. Kitapların kitaplığa kaç farklı şekilde dizilebileceğini hiç hesapladınız mı? Muhtemelen sonsuzdur. Çünkü her okur bu dünyada biriciktir, sahip oldukları kitaplara da bu biriciklik yansır. Hiçbir okuyucunun kitaplığı diğerinin bire bir aynısı olamaz. Bu sebeple kitapların kitaplığa dizilimlerinin sayısız farklı varyasyonu bulunur. Fakat belli başlı genel kriterleri şöyle sıralayabiliriz:

Yazının tamamını Okur’un 20. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?